Jakie oświetlenie jest stosowane do kasetonów reklamowych?

Jakie oświetlenie jest stosowane do kasetonów reklamowych?

Kaseton reklamowy, otoka reklamowa sklepowa, otoka na stacji paliw

Kaseton reklamowy, otoka reklamowa, sklepowa Samsung

Kaseton reklamowy, otoka reklamowa Bike ID

Kaseton reklamowy, otoka reklamowa

 

W kasetonach reklamowych stosowane są najczęściej trzy rodzaje oświetlenia: żarówkowe, lampy wyładowcze oraz LED.

Oświetlenie żarówkowe przybiera zazwyczaj postać lamp halogenowych. Są one znacznie bardziej żywotne od tradycyjnej lampy żarowej. W obydwu modelach znajdziemy wolframowy żarnik, jednakże w lampie halogenowej jest on dodatkowo otoczony bańką wypełnioną niewielka ilością halogenu rozproszonego w gazie szlachetnym. Taka konstrukcja sprawia, że wolframowy żarnik częściowo się regeneruje, a przez to świeci dłużej. Lampy halogenowe świecą równym, naturalnym i zdrowym światłem, poza tym dobrze oddają kolory.

Do grupy lamp wyładowczych, czyli kolejnego rodzaju oświetlenia kasetonów reklamowych, należą m.in. neony, tradycyjne świetlówki oraz lampy sodowe. Zasada ich działania opiera się na doprowadzeniu do wyładowań elektrycznych w bańce wypełnionej gazem lub oparami metalu (np. sodu lub rtęci). Emitowane w ten sposób promieniowanie przechodzi następnie przez luminofor w kasetonie, którym pokryte jest wnętrze bańki, przyjmując tym samym postać widzialnego światła o określonych barwie oraz kolorze. Świetlówki są energooszczędne, posiadają lepszą skuteczność świetlną i pracują dłużej od żarówek. Ich wady to niezbyt dobre oddawanie kolorów, obecność efektu stroboskopowego oraz konieczność montażu dodatkowego wyposażenia, takiego jak zapłonnik oraz statecznik. Poza tym najpopularniejsze lampy fluorescencyjne mogą niezbyt dobrze działać w niskich temperaturach.

Kolejna rodzaj oświetlenia, czyli LED-owe uzywane w kasetonach reklamowych, zdobywa sobie coraz większą popularność. Jest to źródło światła działające w oparciu o zjawisko elektroluminescencji podczas przechodzenia elektronów pomiędzy dwiema warstwami półprzewodnika w diodzie. Diody LED są elementami elektronicznymi, przez co do prawidłowego funkcjonowania potrzebują niskiego napięcia i stałego, możliwie równego prądu. Jeżeli nie zapewnimy im odpowiednich układów zasilających wyposażonych w przeciwprzepięciowe oraz przeciwzwarciowe komponenty, ich żywotność spadnie. Jest to jednak niewielka cena za wygodę – LED-y są bardzo żywotne, dobrze oddają kolory kasetonów i otok reklamowych , doskonale radzą sobie w niskich temperaturach oraz nie powodują efektu stroboskopowego. Na rynku można znaleźć obecnie wiele rodzajów różnokolorowych diod o różnej mocy, dzięki czemu każdy klient bez problemu znajdzie źródło światła optymalne do danego kasetonu reklamowego.