Na czym polega grawerowanie laserowe?

Na czym polega grawerowanie laserowe?

Grawerowanie laserowe jest techniką wytwarzania obrazów na specjalnie oczyszczonej powierzchni za pomocą lasera, który dzięki swoim właściwościom usuwa określoną ilość materiału. Mogą to wzory, litery, grafiki, obrazy, symbole itp. Powstałe obrazy są oczywiście wyryte w danej powierzchni, a nie na nią naniesione, jak w tradycyjnym malarstwie.

Grawerowanie laserowe jest obecnie najpopularniejszą metodą wytwarzania trwałych, niezmywalnych i nieusuwalnych obrazów praktycznie na każdej powierzchni. Laserem można żłobić nie tylko w stali czy anodowanym aluminium, ale przede wszystkim w bardzo dużej liczbie tworzyw sztucznych. Może to być akryl, PVC, pleksi, winyle i poliestry, akryl, różne odmiany styropianu, guma, włókno szklane, kompozyty oraz laminaty. Ponadto nie ma żadnych technicznych przeszkód przed grawerowaniem laserowym w drewnie, szkle, korku, skórze, ceramice czy papierze.

Poza tym jest to technika bardzo estetyczna, precyzyjna i wyjątkowo trwała. Cechuje się również dużym bezpieczeństwem pracy w sytuacji, gdy wykonywana jest przez specjalistę przy użyciu sprzętu wysokiej jakości. Należy również pamiętać, że grawerowanie laserowe nie powoduje żadnych dodatkowych odkształceń, pęknięć czy jakichkolwiek zarysowań, jest również procesem zautomatyzowanym i pozbawionym ryzyka pomyłki. Z tego względu stosowane jest nie tylko w reklamie, ale również w modelarstwie czy przemyśle, gdzie precyzja wykonania laserowego rytu jest kluczowa.