Czym jest grawerowanie?

Czym jest grawerowanie?

Grawerowanie jest czynnością polegającą na usunięciu z powierzchni danego materiału jego bardzo cienkiej warstwy, a tym samym na stworzeniu określonego wzoru. Innymi słowy grawerowanie polega na wytworzeniu liter, cyfr, stempli, obrazów lub jakichkolwiek innych wzorów na określonej powierzchni. Do tego celu stosuje się specjalne narzędzia oraz techniki. W branży reklamowej zdecydowanie największą popularnością cieszy się grawerowanie laserowe, wykonywane – jak sama nazwa wskazuje – specjalnym laserem.

Samo grawerstwo, rozumiane jako rzemiosło, jest jedną z najstarszych znanych ludzkości technik zdobienia wyrobów artystycznych lub reprezentacyjnych – starsze jest prawdopodobnie jedynie malarstwo. Pierwotnie wykonywane za pomocą ręcznych narzędzi, obecnie jest w zdecydowanej większości przypadków procesem sterowanym komputerowo. Wyjątkami od tej reguły są grawerunek jubilerski oraz artystyczny, gdzie po dziś dzień korzysta się z tradycyjnych, manualnych technik, a także z wytrawiania wzoru za pomocą kwasów.

Grawerstwo, chociaż dzisiaj dość zapomniane, w przeszłości było rzemiosłem o kolosalnym znaczeniu. Specjaliści zajmujący się tego typu pracami pracowali nie tylko w branży jubilerskiej czy artystycznej. Przede wszystkim byli zatrudniani w zakładach drukarskich, gdzie tworzyli czcionki oraz znaki drukarskie, a także w mennicach, gdzie wytwarzali matryce do banknotów. Poza tym grawerzy tworzyli pieczęcie, odznaki oraz medale, a także miedzioryty, staloryty oraz akwaforty.

Dzisiaj specjaliści zajmujący się szeroko rozumianym grawerowaniem pracują głównie w przemyśle, branży artystycznej oraz reklamowej.