Czy warto stosować w reklamach oświetlenie LED

Czy warto stosować w reklamach oświetlenie LED

 

Oszczędzaj pieniądze, zdrowie i środowisko naturalne!

CZY WARTO STOSOWAĆ W REKLAMACH OŚWIETLENIE LED ?

 

 Firma INTERFORM od wielu lat powszechnie stosuje w swoich reklamach świetlnych moduły LED. Postęp w tej dziedzinie doprowadził do obniżenia cen i wpłynął wyraźnie na trwałość używanych elementów. Powszechnie stosowana gwarancja producencka to okres 3 lat.

Co na ten temat Wikipedia

źródło światła LED oparte na diodach elektroluminescencyjnych (LED), umieszczone w różnych obudowach pozwalających na zastosowanie w  różnego kształtu

Podstawowym żródłem światła jest biała dioda elektroluminescencyjna, która składa się z zwykle z dwóch zasadniczych elementów: niebieskiej diody elektroluminescencyjnej i luminoforu. Niebieska dioda elektroluminescencyjna, emituje światło o długości fali około 450 nm. Światło niebieskie pobudza do świecenia luminofor umieszczony w obudowie diody. Luminofor, np.: YAG:Ce, emituje światło żółto zielone, które zmieszane ze światłem niebieskim diody daje światło białe. W zależności od rodzaju luminoforu możemy uzyskać biały kolor o różnej temperaturze barwnej. Obecnie najlepsze LED-owe źródła światła białego cechują się sprawnością ponad 300 lumenów z wata mocy elektrycznej, czyli ponad 44%.

Proste konstrukcje, służące głównie jako kontrolki przeznaczone do zastępowania miniaturowych żaróweczek w tablicach synoptycznych lub samochodowych tablicach rozdzielczych, zawierają tylko diodę świecącą w dowolnym kolorze oraz opornik, pracują przy napięciach 6–24 V.

Niskie napięcie konieczne do zasilania diod świecących: białych lub ciepło białych (Warm White), jest w nich wytwarzane za pomocą przetwornicy impulsowej. W lampach LED stosuje się zarówno diody klasyczne jak i nowoczesne diody montowane powierzchniowo o szerszym kącie świecenia oraz większej trwałości i wydajności świetlnej, zwane diodami LED SMD oraz LED COB.

Zalety

Do podstawowych zalet należy znacznie większa trwałość (obecnie na rynku dostępne są lampy LED o trwałości ok. 50 tys. godzin – przy korzystaniu przez około 5h/dzień ich trwałość wynosi ok. 30 lat)[2], szerszy zakres napięć roboczych, większa sprawność, znacznie mniejsze nagrzewanie, brak zależności temperatury barwowej światła od napięcia zasilającego.

Zaletą jest także możliwość doboru dowolnej temperatury barwowej lampy LED[3].

Lampy LED są praktycznie niewrażliwe na częste cykle załącz / wyłącz przez to stanowią doskonałą alternatywę oświetlenia w miejscach gdzie często i krótko zapala się światło np. toalety, lampy z czujnikiem ruchu. Cechują się także niezwykle krótkim (<1s.) czasem rozpalenia do jasności 100%.

Wady

Jedną z poważniejszych wad jest wysoka cena, która jest jednak rekompensowana przez dużo dłuższą żywotność oraz bardzo niskie koszty eksploatacyjne. Zwrot inwestycji polegającej na wymianie oświetlenia tradycyjnego na lampy LED może być krótszy nawet niż 1 rok, a oszczędności osiągane na każdej wymienionej żarówce wynoszą np. około 40 zł/rok[4] w przypadku żarówki 50-watowej i odpowiednio ok. 80 zł/rok dla 100-watowej[5].

Wadą lamp LED jest różnorodna charakterystyka widmowa w porównaniu do żarówki wolframowej lub halogenowej. Przy wyborze źródła światła należy zatem zwracać uwagę na opis lampy LED – np. „ciepła biała” i „zimna biała”[6].

Według badań przeprowadzonych w 2012 roku na Uniwersytecie Compultense bezpośrednie patrzenie w światło emitowane przez lampy LED może spowodować nieodwracalne zmiany w siatkówce, przy czym badanie dotyczy długotrwałego patrzenia na ekrany telewizorów, telefonów komórkowych, komputerów wyposażonych w monitory LED itp. a nie dotyczy oświetlenia LED. Autorka badania wskazuje na to, że ludzie obecnie żyją coraz dłużej i coraz więcej czasu spędzają wpatrzeni w różne ekrany emitujące sztuczne światło, co może powodować wspomniane nieodwracalne zmiany[7].

Interform

Dzięki wieloletnim doświadczeniu wiemy jak wykorzystać potencjał oświetlenia LED.

Potrafimy zaprojektować oświetlenie tak aby duże kasetony jak 3 x 1,5 m były zasilane mocą równą dwóm żarówkom 100 WAT.

Znając  ten typ oświetlenia i posługując się różnymi modułami projektujemy Reklamy oświetlane i świecące z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.

Używamy oświetlenia LED w literach przestrzennych, kasetonach, pylonach i oświetleniach tablic i billboardów.

*Gwarancją objęte są wszystkie podzespoły zwrócone dostawcy co oznacza, że czynności serwisowe dotyczące kosztów wymiany ponosi w zależności od umowy konsument lub producent reklam.