Rodzaje kasetonów reklamowych.
Kasetony reklamowe można podzielić na kilka różnych rodzajów, w zależności od ich kształtu oraz sposobu wykonania.
Najpopularniejszymi są klasyczne, jednostronne lub dwustronne kasetony z pleksi umocowanej w aluminiowych, nieprzezroczystych ramach. W kasetonie znajduje się źródło światła (LED lub lampy halogenowe). Światło przenika przez półprzezroczyste powierzchnie z pleksi, na których umieszcza się grafikę albo folię. Zaletą takiego rozwiązania, poza ceną, jest możliwość usunięcia jednej lub obydwu powierzchni i zastąpienie jej taką, która posiada inny nadruk. Poza tym warto pamiętać, że istnieje również możliwość zastąpienia powierzchni pleksi zadrukowanym winylem. Jest to rozwiązanie stosowane przede wszystkim do kasetonów o dużej powierzchni, najczęściej jednostronnych, znajdujących się np. na pylonach reklamowych w pobliżu centrów handlowych.
Istnieje również możliwość całkowitego wykonania kasetonu z pleksi, bez aluminiowych ram. Stanowi on bardzo ciekawy widok, ponieważ po umieszczeniu w nim źródła światła taki kaseton świeci w całości – nie tylko płaskie powierzchnie, ale również boki. Inną zaletą jest również możliwość jego kształtowania w ciekawe, nieregularne kształty – praktyka raczej niespotykana w przypadku kasetonów z aluminiowymi ramami.
Kolejny rodzaj kasetonu, o którym napiszemy, charakteryzuje się elastycznym, napinanym licem, np. z tworzywa sztucznego, znajdującym się w tradycyjnej ramie. Tworzywo jest zadrukowane w trybie do podświetleń lub pokryte drukiem o podwójnym nasyceniu. Dzięki temu po podświetleniu od spodu prezentuje się bardzo efektownie. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, stosowane w przypadku kasetonów o niestandardowych, większych niż zazwyczaj wymiarach. Poza tym tego typu reklamy mogą być również wykonane bez wewnętrznego podświetlenia.
Warto również pamiętać o kasetonach frezowanych, niezwykle efektownych, zbudowanych zazwyczaj z płyty dibondowej, składającej się z dwóch warstw aluminiowej blachy przedzielonej warstwą polietylenu. Wyglądają one efektownie zarówno wówczas, gdy są podświetlone od wewnątrz (świecą wyłącznie frezowane miejsca), jak i bez dodatkowego źródła światła. Są to bardzo wytrzymałe powierzchnie, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz.